11.02.2023

"Отворена врата" војних школа и ове суботе




Заинтересовани за упис у војне школе посетили су данас Војну академију, Војну гимназију и Средњу стручну војну школу “1300 каплара” у оквиру акције „Отворена врата“ која се одржава сваке суботе током фебруара и марта од 10 до 13 часова. 



Сви заинтересовани ученици и њихови родитељи били су у прилици да се из прве руке упознају са наставним планом и програмом, смештајним капацитетима, као и условима конкурса и процедурама за упис.
 
Младиће и девојке на Војној академији дочекао је капетан Миодраг Живков командир вода у кадетској бригади који је одговарао на сва питања у вези са начином школовања и живота на Војној академији. Капетан Живков посебно је истакао значај сада већ традиционалне акције “Отворена врата”.
 
- Акција је осмишљена са циљем да потенцијалним кандидатима омогући да на лицу места од старешина и кадета сазнају све оно што их интересује, у вези са школовањем у Војној академији. Ту могу да виде све од смештајних капацитета, преко кабинета, спортског центра и стрељане. Конкурс ће бити отворен од 15. фебруара и сви кандидати морају да испуњавају опште и посебне услове - рекао је капетан Живков. 



Са потенцијалним кандидатима разговарао је и кадет Никола Малић који је трећа година Војне академије на смеру пешадија. Он је посебно позвао младе да дођу на Војну академију и виде све могућности која она пружа.
 
- Моја породица баштини традицију војног позива. Волео сам, волим и волећу војну униформу и наоружање тако да је ово била једина опција коју сам ја имао још од малена. Како је војвода Живојин Мишић рекао, “Држава се ослања на војску, а војска на ускоспецијализовани командни кадар, а то су официри”, јасно је да је Војна академија била једини пут за мене - рекао је кадет Малић и позвао заинтересоване кандидате да се упознају са условима конкурса преко сајта Војне академије додајући да ова високошколска установа обезбеђује услове смештаја, књига за школовање и стипендију током школовања.
 
Младићи и девојке данас су видели собе у кадетском интернату, кабинет наоружања и мотора и моторних возила, као и спортски центар. 



Аница Шајкић из Београда носи позитивне утиске са Војне академије и нада се да ће испунити све услове конкурса.
 
- Утисци су заиста лепи. Мени није први пут да сам на “Отвореним вратима”, била сам и прошле године и доста тога ми се допало и тада. Још од седме године имам жељу да упишем Војну академију, дека ми је био војно лице и тај позив ми је представио на један сликовит начин. Ја желим да испуним његову жељу, али и свој сан да упишем Војну академију - рекла је Аница.
 
Начелник Војне гимназије капетан бојног брода Мирослав Ћитић нагласио је да су врата интерната у Хумској 22 сваке суботе од 10 часова отворена за све оне који желе да сазнају све информације везане за упис у Војну гимназију и Средњу стручну војну школу. Велики број кандидата и њихових родитеља, истиче начелник Ћитић, долази како би сазнали шта је то специфично и карактеристично за средњошколско војно образовање, као и по чему се разликује од цивилних школа.
 
- Наставни план и програм Војне гимназије усаглашен је са наставним планом и програмом гимназија општег смера у Републици Србији, али има и доста војних садржаја, опште војних предмета. Такође, има и посебних облика наставе од војних обука у пливању у периоду прилагођавања, обуке у скијању до великог броја секција и ваннаставних активности. Управо то је оно што Војну гимназију чини посебном у односу на остале средње школе у Републици Србији - рекао је начелник Војне гимназије и додао да је интернат недавно реновиран, те да су услови за живот и рад ученика знатно унапређени. 



Давид Ђорђевић, ученик осмог разреда основне школе, дошао је са родитељима у Интернат Војне гимназије и Средње стручне војне школе како би се упознао са условима уписа, живота и рада у војним школама. Његова мајка Наташа Ђорђевић истиче да је Давид своју одлуку о школовању донео још у седмом разреду основне школе.
 
- Отац ради у полицији, ја сам адвокат по струци, тако да никога нема у војсци, али он је то још у седмом разреду одлучио. Разговарали смо са њим и предочили смо му и неке друге ствари, предложили неке друге школе, али до данас одлуку није променио. Чак и нема други избор школе. Распитивали смо се о условима и успесима школе, и о даљем раду - рекла је Давидова мајка нагласивши да подржавају одлуку свога сина.
 
Поред прилике да знање стекне и развије помоћу најбољег наставничког и старешинског кадра, Марко Панајотовић ученик 48. класе Војне гимназије посебно истиче предности интернатског живота.
 
- Ово је место где коначно могу да покажем за шта сам све способан, своје способности и могућности. Могу да их испољим на најбољи могући начин и овде сам схваћен од наставника и старешина - наводи ученик Панајотовић који свим младима који би желели да упишу неку од две средње војне школе поручује да уколико желе у будућности да постану јака, снажна и савесна личност ово је право место за њих.
 
Војна академија ове године уписаће 175  кадета, а Медицински факултет Војномедицинске академије 17. У Војну гимназију  биће уписано 75 ученика општег смера и 30 ученика ваздухопловног смера, док ће у Средњу стручну војну школу бити уписано 65 дечака и девојчица.
 
Конкурс за упис у војне школе биће отворен 15. фебруара, а заинтересовани кандидати и кандидаткиње моћи ће да поднесу пријаве до 31. марта 2023. године.
photoФОТОГАЛЕРИЈА