ТекстФотогалерија
24.03.2023

Обележен Дан сећања на страдале у НАТО агресији




Припадници Војне академије обележили су данас 24. март – Дан сећања на страдале у НАТО агресији. Минутом ћутања, наставници, запослени и кадети Војне академије одали су почаст жртвама погинулим током бомбардовања.



Пре двадесет четири године на Србију односно Савезну Републику Југославију извршена је НАТО агресија. Ваздушна кампања 19 земаља чланица западне војне алијансе под називом „Савезничка снага” почела је увече 24. марта 1999. године. Страдало је око 3.500, а рањено и повређено више од 12.500 људи. За 78 дана, колико је трајала агресија, убијено је око 2.500 цивила, међу њима 89 малишана и 1.031 припадник Војске и полиције. Теже и лакше је рањено око 6.000 цивила, од тога 2.700 деце, као и 5.173 војника и полицајца, а двадесет пет особа се и данас воде као нестали.



Предавање о значају обележавања сећања на све страдале током НАТО агресије одржали су пуковник доц. др Слобадан Ђукић, начелник Катедре друштвених наука и пуковник Милоје Илић, наставник у Катедри оператике Школе националне одбране „Војвода Радомир Путник“.
 
Данашњи предавачи, преносећи своја и искуства својих колега, са великим етузијазмом присутнима су приближили дешавања током агресије.
 
Пуковник Ђукић говрио је о искуствима југословенске војске која се супроставила НАТО агресији, ангажовању старешина, војника и цивилних лица али и подршци и помоћи предузећа, организација и појединих грађана током трајања операција на простору Косова и Метохије. Пуковник Милоје Илић говорио је о плановима НАТО снага и начинима извођења операција са посебним освртом на покушај копнене операције у рејонима Кошара и Паштрика.



Припадници Војне академије имали су прилики и да одгледају филм „60 година 250. ракетне бригаде за противваздухопловна дејства“.
 
На крају, начелник Војне академије пуковник ванр. проф. др Срђан Благојевић истакао да је актуелност прошлих догађаја, нарочито оних попут НАТО агресије 1999. године, вечна и да не можемо и не смемо заборавити експлозије, рушења, убијање и страдање. Такође је истакао и то да је наша дужност и обавеза да тешке тренутке НАТО агресије, сачувамо од заборава и очувамо успомене на оне који више нису са нама, у жељи да се такво време никада више не понови.