21.10.2020

Plaketa Univerziteta odbrane za ministra odbrane Aleksandra Vulina



Ministar odbrane Aleksandar Vulin posetio je Univerzitet odbrane i obišao Dekanat i departmane Vojne akademije, nekoliko novoopremljenih kabineta i laboratorija u kojima se vrši nastava za kadete, kao i one koji su u fazi opremanja i rekonstrukcije.

U znak zahvalnosti za višegodišnju podršku i pomoć u radu i razvoju svih kapaciteta Univerziteta odbrane, rektor te visokoobrazovne institucije general-potpukovnik Goran Radovanović uručio je ministru Vulinu Plaketu Univerziteta odbrane, a u znak sećanja album fotografija sa događaja kojima je prisustvovao ministar odbrane, vredna izdanja Univerziteta odbrane i sportski dres kluba "Akademac".
Nakon obilaska ministar Vulin je istakao da je u protekle tri godine Univerzitet odbrane zabeležio značajan napredak i poput ostalih struktura u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, prižio punu podršku promenama sprovedenim u sistemu odbrane.

- Značajan doprinos ove institucije posebno se ogleda u promenama na planu vojnog obrazovanja. Za Vojsku Srbije najznačajnije je to da su vojne nauke konačno uvrštene u sistem nauka u Republici Srbiji, jer kao takve one ranije nisu bile prepoznate. Pre svega, tu su nauke poput taktike, strategije, operatike, koje se jedino izučavaju na Univerzitetu odbrane. U skladu sa uvršćavanjem vojnih nauka u Pravilnik o naučnim i obrazovnim poljima u Republici Srbiji, vojno obrazovanje vraćeno je vojsci te se tako na Vojnoj akademiji više ne školuju menadžeri u odbrani, već po završetku studija kadeti, koji postaju potporučnici, dobijaju zvanje koje im pripada, a to je oficir Vojske Srbije - naglasio je ministar Vulin.

Univerzitet odbrane je institucija u kojoj se trenutno školuje oko 2.000 osoba za potrebe sistema odbrane, ali i za potrebe civilnih struktura. Imajući to u vidu, u ovoj visokoobrazovnoj instituciji podjednaka pažnja posvećena je unapređenju materijalnih resursa i baze nastavnog kadra.

Jedno od osnovinih obeležja proteklog perioda je otvaranje i renoviranje velikog broja novih kabineta na Vojnoj akademiji. Takođe, renovirani su kapaciteti u Vojnoj gimnaziji, učenički i internatski prostor. U internatu Vojne gimnazije i Srednje stručne vojne škole detaljno je renovirano više od 10.000 kvadratnih metara smeštajnog i kancelarijskog prostora, odnosno 130 učeničkih soba na šest nivoa ukupnog smeštajnog kapaciteta od 516 ležaja. Učeničke sobe opremljene su modernim nameštajem i inventarom što omogućava da učenici postižu bolje rezultate tokom školovanja.
Značajan segment u funkcionisanju života i rada na Univerzitetu odbrane je i sport. S obzirom na to da oficiri moraju imati adekvatne psiho-fizičke sposobnosti, u ovoj ustanovi svakodnevno se radi na psihološkom i fizičkom razvoju kadeta. Imajući to u vidu, renovirani su svi sportski objekti na Vojnoj akademiji. Posebno je nove mogućnosti dobila Pištoljska streljana, koja je nakon rekonstruisanja i modernizacije postala jedno od najmodernijih zatvorenih strelišta na Balkanu. To je značajno doprinelo unapređenju obuke iz oblasti naoružanja i gađanja, jer se u sklopu streljane nalazi deo za filmsko strelište, koji omogućava pripremu kadeta na simulacionom trenažeru, što je važno kao priprema za izvršenje početnih gađanja koja kadeti realizuju u sklopu školovanja. Takođe, otvorena je i vazdušna streljana u okviru Vojne gimnazije.
U proteklom periodu školovanja na Univerzitetu odbrane, kako na osnovnim studijama, tako i na studijama Medicinskog fakulteta VMA i na karijernim usavršavanjima na Osnovnom komandno-štabnom kursu, Komandno-štabnoj i Generalštabnoj školi i Visokim studijama bezbednosti i odbrane, realizovano je mnoštvo vežbovnih i naučnih aktivnosti, a Univerzitet odbrane ostvario je dobru saradnju sa brojnim univerzitetima kako u zemlji, tako i u inostranstvu.

Zahvaljujući brojnim ulaganjima, Univerzitet odbrane danas predstavlja visokoobrazovnu instituciju koja služi za ponos i sistemu odbrane i Republici Srbiji.